Historia papieru toaletowego

Ciężko dziś wyobrazić sobie łazienki domowe lub publiczne bez papieru toaletowego. Jego dostępność jest na tyle szeroka, że bez problemu kupimy go w każdym supermarkecie i drogerii. Do wyboru mamy również wiele rodzajów – od prostego papieru szarego wykonanego z makulatury, po kilkuwarstwowy papier z tłoczonymi wzorami wykonany z miękkiej oraz wytrzymałej celulozy. Podstawowe modele są również stosunkowo tanie, co nie stanowi dużego obciążenia dla budżetu. Dostępność papieru jednak nie zawsze była tak oczywista.

Krótka historia papieru toaletowego

Papier tradycyjny został wynaleziony w Chinach, a kilkaset lat później w XIV wieku uznano, że sprawdzi się on również doskonale w celach higienicznych. Początkowo wykorzystywane trawa, siano, mech, tkaniny lub wełna znalazły godnego oraz bardziej higienicznego następcę, który wkrótce miał dotrzeć niemalże na cały świat. Idea stosowania papieru w celach higienicznych narodziła się na dworze cesarskim w Nankinie. Zgodnie z dostępnymi informacjami już wtedy cesarz oraz rodzina królewska w ciągu roku zużywała około 15 tysięcy arkuszy papieru o wymiarach 60 x 90 cm. W porównaniu z wcześniej wykorzystywanymi materiałami okazał się on wyjątkowo miękki i przyjemny dla skóry, a na potrzeby cesarza nasączano go nawet perfumami.

Chiny to jednak niejedyne miejsce, gdzie znaleziono nowe zastosowanie dla papieru. W Ameryce Południowej w XVIII również zaczęto wykorzystywać kartki papieru z książek i gazet do celów higienicznych. Co ciekawe, niektóre wydawnictwa, takie jak np. „The Old Farmer’s Almanac” specjalnie dziurkowały wydawane egzemplarze, aby łatwiej było je zawiesić na gwoździu w toalecie. Pomysł ten wkrótce stał się bardzo popularny i powszechnie wykorzystywany. Co więcej, czytelnicy nie byli zadowoleni, kiedy wiele czasopism się zmieniało i rozpoczynało druk na eleganckim, błyszczącym papierze.

Historia papieru toaletowego – rozwój produkcji

Pierwszy oficjalny papier toaletowy został wprowadzony do sprzedaży w 1857 roku przez amerykańskiego przedsiębiorcę Josepha Gayetty’a. Co ciekawe, początkowo był on nasączany ekstraktem z aloesu, co działało łagodząco na skórę i było zalecane u osób uskarżających się na hemoroidy. Pomysł ten zyskał tak dużą popularność, że podchwyciło go wielu innych amerykańskich przedsiębiorców. Tak oto w 1879 w Filadelfii w sprzedaży pojawił się pierwszy w historii papier toaletowy w rolce. Papier nie był wówczas jeszcze idealny, a w jego strukturach zdarzały się drzazgi. Firma Scott Paper Company jako pierwsza jednak rekomendowała swój produkt jako wolny od tego przykrego mankamentu.

Tak oto produkcja papieru toaletowego nabrała tempa, a producenci prześcigali się w nowych pomysłach i formułach. W roku 1942 w Anglii powstał pierwszy papier dwuwarstwowy o zwiększonej wytrzymałości i wydajności. Z wynalazku tego czerpiemy do dziś, jednak papier toaletowy dostępny jest wielu postaciach od klasycznych rolek, po pojemne role Jumbo, rolki centralnie dozowane, aż do higienicznych składek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *