Jak oszczędzać wodę?

Badania naukowe pokazują, że zapasy wody na ziemi stopniowo się kurczą. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce europejskich krajów, których zaplecze technicznie nie jest wystarczające dla zapewnienia odpowiednich zasobów wody na najbliższe lata. W przypadku suszy problem ten staje się wyjątkowo odczuwalny szczególnie w mniejszych miejscowościach, dlatego warto poszukiwać skutecznych metod na ograniczenie zużycia życiodajnej wody. Jak oszczędzać wodę w domowej oraz publicznej łazience? Podpowiadamy.

Jak oszczędzać wodę – dobór właściwego dozownika do mycia rąk

Nie jest tajemnicą, że aby oszczędzać wodę, warto najpierw zadbać o stan techniczny instalacji hydraulicznej. Jeśli jednak sprawdzimy już wszystkie uszczelki i kolanka oraz upewnimy się, że z naszego kranu nie kapie woda, to warto popracować nad swoimi nawykami oraz wykorzystywanymi dozownikami.

Okazuje się bowiem, że korzystanie z tradycyjnego mydła w kostce jest najmniej oszczędne. Aby zamoczyć dłonie i mydło, a następnie wytworzyć pianę, potrzebna jest duża ilość wody. Nieco lepiej, jednak wciąż podobnie sytuacja prezentuje się z mydłem w płynie. Na szczęście istnieją również nowoczesne rozwiązania, takie jak dozowniki na mydło w pianie lub sprayu, które pozwalają namydlić zwilżone dłonie bez dodatkowych strat wody. Oszczędność tego typu wydaje się mało istotna, jednak w skali roku można ją znacznie odczuć w swoim portfelu.

Jak oszczędzać wodę – nawyki higieniczne

Aby zacząć oszczędzać wodę, należy popracować nad swoimi codziennymi nawykami, których często nawet nie zauważamy. Wśród najczęściej popełnianych błędów wyróżnić można niezakręcanie wody podczas mycia zębów, golenia lub namydlania dłoni. Dodatkowo wodę do płukania ust z powodzeniem można nabrać do kubka, co generuje kolejne oszczędności.

Skuteczną metodą na redukcję zużywanej wody jest zamienienie kąpieli w wannie na szybki prysznic, pamiętając, że możemy go brać nawet nie posiadając kabiny prysznicowej. Zgodnie z wyliczeniami w czasie kąpieli w wannie zużywamy ok. 180-200 litrów wody, podczas gdy na prysznic potrzebujemy tylko 120-130 litrów. Dodatkowo skrócenie czasu kąpieli pozwala zredukować to zużycie nawet o połowę. Warto więc namoczyć ciało, zakręcić wodę i namydlić się gąbką, a następnie dokładnie spłukać pianę. Zamiast bezmyślnego lania wody przez 15 minut, czas prysznica można ograniczyć do zaledwie 4-5 minut. Ważne jest również właściwe ustawienie intensywności przepływu wody. Często wystarczający jest średni strumień, dlatego nie warto odkręcać kurków na maxa.

Dodatkową oszczędność stanowi specjalna deszczownica prysznicowa, która dzięki niewielkim otworom ogranicza zużycie wody. Warto również postawić na bardziej zaawansowaną baterię prysznicową z termostatem, która umożliwia ustawienie docelowej temperatury wody. W efekcie nie tracimy cennych litrów na dostosowanie ciepła do swoich aktualnych potrzeb.

Z pozoru niewielkie zmiany w skali roku pozwalają zaoszczędzić nawet 700 zł na jednego członka rodziny. Kwota ta znacznie się powiększa przy kilkuosobowej rodzinie, a zaoszczędzone pieniądze można wydać na przyjemności lub rozwój osobisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *